Mimarlık ve Planlama | Peyzaj ve Çevre | Mühendislik | Altyapı

 

Şirketimizin statik bölümünde betonarme ve çelik sistem olarak konut, ticaret merkezi, okul, cami, spor merkezi gibi her türlü üst yapı projelendirilmektedir.

Türkiye'de şu an yaygın olarak toplu konut idaresi (T.O.K.İ) tarafından yürütülen "tünel kalıp sistemle" yapılan yapıların statik hesap ve çizimleri şirketimiz tarafından yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Projelerimiz uluslararası analiz programı ile uluslararası çizim ve detay programı kullanılarak yapılmaktadır. Statik ve deprem analizi sonucu elde edilen veriler, yürürlükteki yönetmelikler dikkate alınarak taşıyıcı eleman tasarımları yapılmaktadır.

 

The civil engineering department of our firm is studying about static engineering approach by making statical calculations and drawings of all kinds of buildings (house, commercial centers,schools, sport centers, mosques,etc).

All these studies generally include projects of reinforced concrete and steel construction systems that is constructed by using 'Tunnel Moulding Operations'(which is commonly used by Housing Development Administration of Turkey) or 'Conventional systems'. Moreover, the studies are made by using related analysing and drawing programs of computers.The members of carrier reinforced concrete and steel are also desinged depending on results of static and earthquake analyses and with the framework of related laws and regulations.